Prasówka 46

Pamiętacie sprawę kontrowersyjnego mostu nad Mozelą? Pisałem o tym kilka razy: tutaj, tutaj i tutaj. Mimo optymizmu wyrażanego przez przeciwników mostu po ubiegłorocznym sukcesie Zielonych w lokalnych wyborach, budowę kontynuowano. Jak jednak pisze w swoim portalu Jancis Robinson, cytując informacje otrzymane od Sarah Washington, budowa została wstrzymana i to raczej na długo, a być może na zawsze. Główną przyczyną mają być skandaliczne błędy projektu, złe zarządzanie cała inwestycją (wcześniej krytycy podkreślali jej zdecydowanie polityczny charakter) i brak odpowiednich badań geologicznych dotyczących stabilności podłoża.

Czy lektura dzieł starożytnych historyków może pomóc w tworzeniu znakomitych win? Tak, a pisze o tym W. Blake Gray w świetnym artykule w Palate Press.

W najnowszym numerze Magazynu WINO piszemy o książce Iana Gately’ego Kulturowa historia alkoholu, której polski przekład ukazał się nakładem wydawnictwa Aletheia. Posłuchajcie rozmowy Lewisa Laphama z www.laphamsquarterly.org z autorem tej książki.

Zapewne zauważyliście, jak bardzo mogą się od siebie różnić dwie wyglądające identycznie butelki tego samego wina, nawet pochodzące z tego samego kartonu i stale przechowywane razem. W majowym numerze pisma Wines & Vines Jamie Goode pisze o wynikach badań nad tym zjawiskiem przeprowadzonych by zbadać, jak różne rodzaje zamknięć wpływają na tę zmienność wina.

 Kategorie:Historia, Książki, Nauka, Prasówka, Wiadomości

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: