Prasówka 45 – wokół Bordeaux

Ogłoszona dziesięć dni temu przez dyrektora Château Latour decyzja o wycofaniu się począwszy od rocznika 2012 z będącego już tradycją w Bordeaux systemu sprzedaży win en primeur wywołała żywy oddźwięk w winnym internecie. Spośród wielu opublikowanych komentarzy co najmniej kilka zasługuje na uwagę.

  • Zarządzający posiadłościami należącymi do grupy AXA Christian Seely wyjaśnia w swym blogu działanie całego systemu en primeur i tłumaczy, dlaczego dla zdecydowanej większości producentów ma on sens.
  • James Molesworth i Suzanne Mustacich z portalu winespectator.com zastanawiają się nad konsekwencjami decyzji Château Latour i prezentują kilka komentarzy wiodących producentów.
  • Jako jeden z pierwszych napisał o sprawie Chris Kissack, znany też jako Wine Doctor.
  • Głos zabrał też brytyjski dziennikarz i krytyk Tim Atkin.
  • Dziś zaś w swoim blogu w portalu decanter.com wypowiedział się Andrew Jefford, który skomentował nie tylko nową politykę Latoura, ale też zastanawiająco szybkie ogłoszenie cen swych win przez Château Lafite Rothschild. Jefford cytuje też dodatkowe wyjaśnienia Engerera, który powiedział mu, że tak jak do tej pory Latour będzie uczestniczył w degustacjach en primeur, tyle że młode wina będzie można kupić nie wkrótce po nich, a dziesięć lat później.
  • Nie mogło też oczywiście zabraknąć głosu Jancis Robinson, jest on jednak dostępny w płatnej części jej serwisu i odnośnik doń podaję wyłącznie dla kompletności najważniejszych referencji w tej sprawie.


Kategorie:Bez kategorii

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: