Datowanie, tym razem potrzebne

Napisałem dziś krótki artykuł o zastosowaniu broni jądrowej do datowania win. Tu wspomnę o dwóch dużo bardziej istotnych dla konsumentów wina sprawach z datowaniem związanych. Istnieje kilka bardzo ważnych kategorii win, które z samej swej natury nie są zwykle rocznikowe, robi się je przez łączenie win z różnych roczników.  Patrząc na butelkę takiego wina trudno stwierdzić, czy pochodzi  z najnowszej dostawy, czy też odstała (bo zwykle nie leży) już swoje na sklepowej półce. Szczególnie duże znaczenie ma to w przypadku win delikatnych, które szybko się starzeją, jak dwa najlżejsze style sherry, manzanilla i fino. Producenci mają co prawda swoje wewnętrzne systemy kodowania i znakowania partii win, nie zawsze jednak łatwo jest je przełożyć na zwykły kalendarz. Prosto jest u Lustau:

L8186 oznacza butelkowanie w 186 dniu roku 2008, a ponieważ jest to bardziej wytrzymałe amontillado, mogę spać spokojnie. Problemy miałem zawsze z Barbadillo, ich system kodowania była dla mnie wielką tajemnicą. Do wczoraj:

słowa „consumir preferentemente antes de FEB/2011” nie budzą żadnych wątpliwości (budzi je natomiast cena tego wina w Polsce, ale to już całkiem inna sprawa).

Datowanie sherry to nie jedyna dobra wiadomość ostatnich dni, przyszła bowiem z Francji (za pośrednictwem Decantera) informacja, że kolejny duży dom szampański, Lanson, będzie na trzech swych nierocznikowych winach: Black Label, Rose Label i Ivory Label, podawał daty degorgement. Informacja nie jest jasna i może dotyczyć wyłącznie rynku brytyjskiego, ale to krok w dobrym kierunku. Podobną politykę wprowadzili wcześniej inni producenci, wśród nich Bruno Paillard, Charles Heidsieck, Jacquesson, Philipponnat, Jacques Selosse i Moutard.Kategorie:Wiadomości

Tagi: , , ,

2 replies

  1. […] w końcu marca z Hiszpanii była diablo świeża. To dla sherry sprawa kluczowa (pisał o tym już Andrzej Daszkiewicz). Im świeższe, tym lepsze. Bo sherry fino jest tym lepsze, im mniej czasu spędziło bez swych […]

Trackbacks

  1. Smak wiosny « Wojciech Bońkowski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: