Polskie wina na święta

O polskich winach pewnie zdecydowana większość z moich czytelników już bardzo wiele słyszała (choć ja sam, muszę przyznać z pewnym wstydem, zbyt wiele o nich nie piszę), nie wiem jednak, jak wielu z Was miało okazję się ich napić lub też podzielić się nimi z najbliższymi przy jakiejś specjalnej okazji. Taką okazją będą bez wątpienia nadchodzące Święta, a zaopatrzyć się w bardzo ciekawą ich selekcję będzie można już w najbliższą niedzielę, podczas dorocznego świątecznego targu w warszawskiej Fortecy przy Zakroczymskiej, od wielu już lat zarządzanej przez rodzeństwo Agnieszkę i Marcina Kręglickich.

Według otrzymanych przeze mnie informacji w niedzielę 17 grudnia sprzedawać swoje butelki będą następujący producenci:

1. Dom Bliskowice
2. Anna
3. Korol
4. Małe Dobre
5. Modła
6. Sandomierska
7. Wieczorków
8. Widok Wojszyn
9. Wieliczka

Są wśród nich producenci od dawna (oczywiście jak na historię polskiego wina) znani i sławni, są też tacy, z którymi przynajmniej ja spotkam się w niedzielę po raz pierwszy. To zresztą właśnie w Fortecy Kręglickich poznałem kilka lat temu Dom Bliskowice, który prezentował tam swe wina podczas odbywającego się tam co środę targu, którego kulminacją jest niedzielny targ świąteczny.

Targ to oczywiście nie tylko wina, a o innych atrakcjach najlepiej opowiedzą gospodarze imprezy, Agnieszka i Marcin Kręgliccy:

Jak kalendarz nakazuje, w ostatnią niedzielę przed świętami, 17 XII 2017, zapraszamy na Wielki Targ Bożonarodzeniowy do Fortecy.

W tym roku, prócz cudownych produktów jedzeniowych, nasze koszyki wypełnią się butelkami polskiego wina. Uwielbiamy zaskoczenie gości, gdy zachwyceni smakiem, dowiadują się, że podawane wino pochodzi z Polski. Wielka to satysfakcja dla nas, restauratorów, i wielkie uznanie dla winiarzy. Zaprosiliśmy 9 znaczących winnic z całego kraju, a każda z nich zaprezentuje kilka etykiet, będzie w czym wybierać.

Przy stoiskach z winem serwować będziemy specjalnie dobrane zakąski, byście Państwo przy okazji robienia zakupów mieli szansę odetchnąć, posilić się, pogadać ze znajomymi i beztrosko nurzać się w świąteczno-targowej atmosferze.

Ponadto to najlepszy czas, by ucałować i wyściskać Waszych ulubionych rolników, którzy, co środę przywożą do Fortecy swoje produkty. Trzeba też kupić coś na ostatni, adwentowy tydzień, będą ryby, nabiał, pieczywo, warzywa i gotowe dania. Warto zawczasu zaopatrzyć się w orzechy, grzyby, mak, suszone owoce i kiszoną kapustę, jajka i masło, oliwy i oleje, buraczany zakwas, można już zatargać do domu buraki, włoszczyznę, ziemniaki i dla dzieciaków, soki z tłoczni. Będzie kilka stoisk z importowanymi, ekologicznymi cytrusami z Sycylii, a jeśli ktoś nie może wytrzymać w grudniu bez pomidorów, ogórków i sałaty, to również znajdzie je, z ekologicznych upraw szklarniowych.

Na prezenty nadadzą się nalewki, wysokiej klasy herbata, ciekawe przetwory, ręcznie robiona czekolada i przeróżne importowane smakołyki (krem z pistacji, torrones, migdały w soli i inne).

By nie stać w kolejkach i uniknąć stresu, będzie można złożyć zamówienia na świeże ryby oraz rybne dania, pierogi z kapustą i z grzybami, pasztety, wędliny i pieczywo, do odbioru na targu środowym, po uzgodnieniu z producentami.

Dorota i Włodek Orzechowscy z Jastrzębich Kątów, nasi nieocenieni dostawcy karpia śmieją się, że Wielki Targ, to święto towarzyskie. Coś się przy okazji kupi, sprzeda, ale przede wszystkim chodzi o to, by się spotkać, poznać nowe produkty i ich autorów (wina, wina!), złożyć życzenia, wyhaczyć ciekawostki, pobyć chwilę razem. My uważamy, że bezstresowe święta, to te dobrze zaplanowane, a w tym pomogą zakupy zrobione zawczasu.

Najserdeczniej zapraszamy,

Agnieszka i Marcin Kręgliccy

Agnieszka Kręglicka powiedziała mi jeszcze co następuje:

Jak zawsze będzie dużo jedzenia, czyli wszyscy wystawcy środowi plus drugie tyle z całej Polski i trochę importu. Z moich faworytów ogórki kiszone (chrupiące i jędrne do lata) oraz grzyby suszone i marynowane z Hajnówki, od Jarosława Jackiewicza (w zeszłym roku miał rydze konserwowane w maśle), Kaszubska Koza – sery Tomasza Strubińskiego, Noev – wybór oliw z różnych miejsc, w tym tegoroczne, Kurko – niedawno odkryty producent wędlin z Pisza oraz Dreszler, który przyjeżdża już jakiś czas i ma świetny boczek wędzony, będą orzechy, zakwas buraczany, suszone owoce i pigwowiec kandyzowany, który świetnie się miesza z bakaliami, a dodaje kwasu, będą dwie rolniczki z prawdziwymi makowcami i wielu innych, naprawdę rzetelnych producentów. Łącznie ponad 70 wystawców.

Będzie sala z opiekunką i pieczenie ciasteczek dla dzieci. Oprawę muzyczną zapewnia Mariusz „Ziółko” Rutkowski.
Targ odbywać się będzie w niedzielę 17 grudnia w godzinach 11:00-19:00, w Fortecy przy Zakroczymskiej 1. Parking przed Fortecą dostępny jest do wyczerpania miejsc, dostępny też będzie parking przy Zakroczymskiej na tyłach klubu Polonia, oraz płatny parking strzeżony, poniżej wjazdu do parku, przy ul.Wenedów.
Więcej informacji można znaleźć na wciąż aktualizowanej stronie Fortecy Kręglickich na Facebooku.

Widzimy się w niedzielę?

 

[Gdy znajdę chwilę czasu, dodam tu jeszcze trochę zdjęć z poprzednich wydań targu świątecznego.]



Kategorie:Kuchnia, Kulinaria, Wiadomości, Wino

Tagi: , ,

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: